BM ekipleri Gazze’deki hastaları tahliye etti

Birleşmiş Milletler (BM) ekiplerinin, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi’nde aralarında çocukların da bulunduğu hasta ve yaralıların bir kısmını Gazze Şeridi’nin güneyinde ve dışındaki diğer hastanelere tahliye ettiği bildirildi.

Kemal Advan Hastanesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Iyd Sabah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BM’den bir ekibin hastaneye geldiğini söyledi.

Iyd Sabah, BM ekibinin, aralarında çocukların da bulunduğu hasta ve yaralıların bir kısmını Gazze Şeridi’nin güneyindeki ve dışındaki hastanelere tahliye ettiğini dile getirdi.

Iyd Sabah, BM ekibinin, çocuklar, bebekler ve hastalar için hastaneye bazı tıbbi ve gıda malzemeleri getirdiğini de aktardı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 622 Filistinli öldürüldü, 77 bin 867 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 264’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 608 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 491 Filistinli hayatını kaybetti.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x